Szukaj

Elektroencefalografia (EEG)

Elektroencefalografia - zapis czynności bioelektrycznej mózgu

Badanie wykonuje się w czuwaniu i we śnie. Zapis EEG w czuwaniu trwa 20 minut, we śnie około 1 godziny. Aparatura rejestruje senność, zasypianie, sen (I i II fazę) a także wybudzenie W czasie całego badania pacjent jest obserwowany przez technika EEG, czyli osobę wykonującą badanie (elektroencefalografistę). Na krzywej EEG zaznaczone są: sen badanego, jego poziom czuwania oraz stan świadomości, wszystkie ruchy ciała, napady padaczkowe drgawkowe i niedrgawkowe.

Badania można wykonywać u pacjentów w każdym wieku – od noworodka do ludzi starszych. 

 

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO BADANIA?

 
  • Przed badaniem należy zjeść posiłek (pacjent nie może być na czczo!). Nie należy jeść obfitego, ciężkostrawnego posiłku.
     
  • Pacjent powinien mieć umyte i suche włosy (nie wolno nakładać żelu, lakieru ani innych kosmetyków do pielęgnacji włosów).
  • Przed badaniem nie wolno pić napojów zawierających kofeinę i alkohol. 

  • W celu przygotowania do badania należy skonsultować z lekarzem wszystkie przyjmowane leki, witaminy, suplementy diety, gdyż mogą mieć one wpływ na wynik badania.

 

CZY BADANIE EEG JEST BEZPIECZNE?

 

Badanie EEG jest całkowicie bezpieczne, nieszkodliwe dla zdrowia i niebolesne. Na głowę pacjenta zakładany jest specjalny czepek w odpowiednim rozmiarze, z wbudowanymi na stałe elektrodami. Badanie jest wykonywane zwykle w pozycji leżącej, na drewnianym łóżku bez elementów metalowych. Pacjent powinien leżeć spokojnie, dlatego u dzieci badanie wykonuje się w czasie snu. Zapis EEG we śnie pozwala ujawnić nieprawidłowości w czynności bioelektrycznej mózgu u dzieci z problemami neurologicznymi.

 

O CZYM POINFORMOWAĆ PRZED PRZEPROWADZENIEM BADANIA?

 

Stwierdzone schorzenia neurologiczne (np. padaczka), trwające leczenie, przyjmowane leki mają wpływ na wynik badania, dlatego trzeba o nich poinformować przed rozpoczęciem badania.

 
 
 
 
 
 
 
 

Elektroencefalografia (EEG) to badanie, którego celem jest ocena bioelektrycznej czynności mózgu, a co za tym idzie - stanu czynnościowego ośrodkowego układu nerwowego. EEG jest pomocne w diagnostyce wielu chorób układu nerwowego, zwłaszcza padaczki.

Nasi specjaliści

mgr Małgorzata Drzewiecka

mgr Małgorzata Drzewiecka

godziny przyjęć:

W celu umówienia wizyty prosimy o kontakt telefoniczny tel: 665 940 787